Audyty energetyczne budynków

Audyt Energetyczny Budynku:

Podstawy, Korzyści i Dofinansowania

Co to jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny to szczegółowa analiza, która ma na celu ocenę zużycia energii w budynku. Pozwala ona na zidentyfikowanie obszarów, gdzie możliwe są oszczędności. W Polsce, audyty energetyczne regulowane są przez ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków. Audyt jest kluczowym elementem w procesie uzyskiwania różnych form dofinansowania na modernizację energetyczną budynków. Co więcej, pomaga też zrozumieć, jak można poprawić komfort życia mieszkańców, a także zredukować negatywny wpływ na środowisko.

Do czego właściwie służy audyt?

Celem audytu energetycznego jest przede wszystkim:

  • Ocena efektywności energetycznej dzięki której można zrozumieć którędy ciepło wydostaje się z budynku i w jaki sposób energia jest użytkowana.
  • Identyfikacja najbardziej energochłonnych elementów.
  • Wskazanie optymalnych rozwiązań modernizacyjnych, a konkretnie, takich które przyniosą największe oszczędności przy najmniejszym nakładzie finansowym, co ma na celu nie tylko oszczędność, ale i podniesienie wartości nieruchomości.
  • Obliczenie potencjalnych oszczędności zarówno finansowych, jak i ekologicznych.
  • Audyt pozwala podjąć świadomą decyzję co do zakresu, technologii i kolejności robót termomodernizacyjnych, co jest kluczowe dla optymalizacji inwestycji, aby zapewnić, że każdy wydatek przynosi realną korzyść.

Jakie są korzyści z wykonania audytu ?

Przede wszystkim, audyt energetyczny pozwala na:

  • Oszczędności finansowe: Redukcja zużycia energii bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za media, co prawda, wymaga to początkowej inwestycji, ale zwraca się w dłuższej perspektywie.
  • Zwiększenie wartości nieruchomości: Budynki energooszczędne są atrakcyjniejsze na rynku nieruchomości, co oznacza, że inwestorzy mogą liczyć na wyższe ceny sprzedaży lub wynajmu.
  • Poprawa komfortu użytkowania: Lepsza izolacja termiczna i efektywniejsze systemy ogrzewania, w wyniku tego, mieszkańcy odczuwają wyższy komfort życia, a konkretnie, w miesiącach zimowych i letnich.
  • Zmniejszenie emisji CO2: Dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony środowiska poprzez redukcję gazów cieplarnianych, co więcej, spełniamy wymogi coraz bardziej rygorystycznych regulacji środowiskowych.
  • Audyt energetyczny w Programie Czyste Powietrze: Audyt jest wymagany do uzyskania najwyższych dotacji na kompleksową termomodernizację. Dodatkowo audyt wymagany jest gdy dotacja z programu obejmuje montaż pompy ciepła. Należy pamiętać, że te informacje dotyczą jedynie złożonych już wniosków (tzn. złożonych przed zawieszeniem przyjmowania wniosków w dnu 28.11.2024). W nowej wersji regulaminu programu warunki te mogą się zmienić.

Dofinansowania, do których potrzebny jest audyt energetyczny budynku

Jeśli chodzi o dofinansowania, audyt energetyczny jest wymagany w przypadku:

  • Premii termomodernizacyjnej, która może pokrywać część kosztów modernizacji, a konkretnie, od 26% kosztów przedsięwzięcia.
  • Grantów na OZE, gdzie instalacja odnawialnych źródeł energii wymaga audytu jako podstawy do wniosku, przede wszystkim w celu weryfikacji, czy inwestycja jest ekonomicznie uzasadniona.
  • Programu Czyste Powietrze, w którym audyt jest konieczny, aby uzyskać najwyższą dotację na termomodernizację budynku. Dodatkowo należy wykonać audyt energetyczny budynku przy wymianie źródła ciepła na pompę ciepła.

Jakie elementy budynku objęte są audytem?

Audyt obejmuje analizę:

  1. Przegród zewnętrznych (ściany, dachy, podłogi) oraz przegród oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, w szczególności ich izolacyjności termicznej. Jest to kluczowe dla ustalenia strat ciepła.
  2. Okna i drzwi, ponieważ mają kluczowe znaczenie w stratach ciepła, a także wpływają na komfort w budynku.
  3. System grzewczy oraz wentylacji, a także instalacja ciepłej wody użytkowej, w szczególności sprawności poszczególnych elementów instalacji i straty energii.
  4. Oświetlenie, na przykład w budynkach użyteczności publicznej, co oznacza, że modernizacja może obejmować wymianę na bardziej energooszczędne źródła światła.

Jak przebiega audyt energetyczny budynku?

Proces wykonania audytu energetycznego wygląda następująco:

  1. Analiza dokumentacji technicznej (w przypadku jej brak wykonuje się inwentaryzację na potrzeby audytu), aby uzyskać pełen obraz stanu budynku, co jest kluczowe dla dokładnej oceny.
  2. Wizja lokalna– w trakcie wizyty na miejscu weryfikowane są dane z dokumentacji technicznej, a także oceniane są wszystkie instalacje i elementy budowlane. Dzięki temu audytor może dokładnie zdiagnozować problemy. Jeżeli to konieczne to wykonywana jest również inwentaryzacja.
  3. Obliczenia cieplne oraz analiza efektywności energetycznej, dzięki którym można wyznaczyć straty energii, a także obliczyć potencjalne oszczędności. Najczęściej na tym etapie wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie CADowskie.
  4. Przygotowanie dokumentu audytu z zaleceniami oraz obliczeniami oszczędności, aby inwestor miał pełną świadomość korzyści. Dokument zawiera także analizę kosztów i korzyści każdego proponowanego działania.
  5. Audyt pozwala podjąć świadomą decyzję co do zakresu, technologii i kolejności robót termomodernizacyjnych. Jest to kluczowe dla efektywnego planowania prac, ponieważ nie wszystkie działania muszą być wykonane jednocześnie. W sytuacji gdy montowana jest w budynku pompa ciepła niezwykle istotne jest aby w pierwszej kolejności skupić się na zapewnieniu właściwej izolacyjności budynku. Taka kolejność ma uchronić inwestora przede wszystkim przed niewłaściwym doborem pompy ciepła, która w przeciwnym wypadku z dużym prawdopodobieństwem byłaby przewymiarowana.Audyt energetyczny budynku

Kwalifikacje audytora

Obecnie zawód audytora energetycznego budynków nie jest zawodem regulowanym. Oznacza to, że w praktyce każdy może podjąć się wykonania audyt energetycznego budynku. Jednak ze względu na zakres audytu i specjalistyczną wiedzę niezbędną do jego właściwego wykonania najlepiej zwracać się do sprawdzonych audytorów.

Dla inwestorów najważniejsze jest doświadczenie audytora i jakość opracowania. Czym kierować się przy wyborze audytora?

  • Wykształcenie w zakresie budownictwa, energetyki lub pokrewnych dziedzin inżynierii, ponieważ jest to niezbędne do prawidłowej analizy energetycznej budynków.
  • Wpis do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Obliczenia w dużej części audytu są wykonywane według metod obliczeniowych stosownych przy wykonywaniu świadectw.
  • Udział w szkoleniach.
  • Opinie innych klientów.

Jakie dokumenty są potrzebne do audytu energetycznego budynku?

  • Projekt budowlany wraz z pełną dokumentacją techniczną, co jest kluczowe dla dokładnej analizy, ponieważ pozwala on na zrozumienie konstrukcji budynku. Jeżeli nie ma projektu budowlanego to niezbędne jest wykonanie inwentaryzacji budynku.
  • Aktualne rachunki za energię, aby zrozumieć bieżące zużycie i koszty, co oznacza, że audytor może ocenić trendy zużycia energii.
  • Informacje o systemach grzewczych i instalacjach, dzięki czemu można ocenić ich efektywność, a także zaplanować odpowiednie modernizacje.

Koszt wykonania audytu energetycznego budynku

Koszt audytu zależy od wielu czynników, mianowicie:

  • Wielkości budynku. Im większy obiekt, tym wyższy koszt, ponieważ więcej czasu i zasobów wymaga analiza.
  • Złożoności jego konstrukcji. Budynki nietypowe czy zabytkowe mogą wymagać dodatkowych analiz, co oznacza, że audytor musi poświęcić więcej czasu na badanie specyficznych elementów.
  • Zakresu audytu. Bardziej szczegółowe analizy, na przykład, obejmujące modernizację instalacji, podnoszą cenę, a konkretnie, mogą obejmować badania szczelności, analizy termowizyjne czy symulacje komputerowe. Średnio ceny wahają się od 2000 do 5000 zł, ale w zależności od wspomnianych czynników, mogą być znacznie wyższe.

Podsumowanie

Audyt energetyczny jest nie tylko wymogiem do uzyskania dofinansowań, ale przede wszystkim narzędziem do poprawy efektywności energetycznej budynków, w wyniku czego wspiera zrównoważony rozwój, oszczędności finansowe i ochronę środowiska. Dodatkowo, audyt pozwala podjąć świadomą decyzję co do zakresu, technologii i kolejności robót termomodernizacyjnych. Jest to kluczowe dla efektywnego zarządzania inwestycją, a także umożliwia korzystanie z programów wsparcia finansowego, jak np. Czyste Powietrze.

FAQ

Co to jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny to badanie zużycia energii w budynku. Ma na celu znalezienie sposobów na oszczędność energii. Audytor zbiera dane i proponuje, jak poprawić efektywność energetyczną.

Jakie korzyści można uzyskać z przeprowadzenia audytu energetycznego?

Audyt pozwala na zmniejszenie zużycia energii. To prowadzi do niższych rachunków za ogrzewanie i energię. Może też otworzyć drogę do dofinansowania termomodernizacji.

Jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia audytu energetycznego budynku?

Potrzebne są oryginalny projekt budynku, raporty z przeglądów oraz faktury za energię. Te informacje pozwalają na dokładną analizę i zalecenia. W sytuacji gdy tych dokumentów brak w dalszym ciągu można wykonać audyt, jednak wydłuża to cały proces i podnosi jego koszt.

Jakie są podstawowe cele audytu energetycznego?

Głównym celem jest znalezienie źródeł strat energii. Następnie proponuje się działania na poprawę efektywności energetycznej.

Kto może przeprowadzić audyt energetyczny?

Audyt powinien być przeprowadzany przez specjalistę z odpowiednim doświadczeniem. 

Jakie koszty mogą się wiązać z audytem energetycznym?

Koszty zależą od wielkości budynku. Dla domów jednorodzinnych to od 2000 zł. Dla budynków użyteczności publicznej koszty mogą być wyższe.

Jakie działania termomodernizacyjne można wdrożyć po audycie?

Można ulepszać systemy grzewcze, wodne, wentylacyjne i izolację budynku. To wszystko zmniejsza zużycie energii.  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top